конспект уроку літератури 8 клас. "Маруся Богуславка"
Тема уроку. «Маруся
Богуславка». Жанрова своєрідність, історична основа, героїчний зміст думи. ТЛ:
дума.
Мета уроку. Ознайомити учнів з історичною основою, з
ідейно-художнім змістом думи «Маруся Богуславка», визначити жанрову
своєрідність твору, особливості поетичної форми та ритму; розвивати навички
виразного читання дум, уміння аналізувати, робити висновки; виховувати повагу
до історичного минулого українського народу, інтерес до вивчення фольклору.
Тип уроку: урок
засвоєння нових знань.
Обладнання:
мультимедійна презентація, грамзапис думи, плакат з кластером, історична карта.
Міжпредметні
зв’язки: історія України, географія.
Методи роботи:
пояснення вчителя, проблемне завдання, самостійна робота, складання кластерів,
творча робота, літературна вікторина, евристична бесіда, складання паспорту
твору, робота в парах.
Хід уроку
І. Організаційний
момент. Прийом «Прогноз погоди».
ІІ. Повідомлення
теми уроку, визначення завдань на урок (слайд 1).
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності учнів. Створення проблемної ситуації.
На перший погляд,
дума майже нічим не відрізняється від історичної пісні. Але це не так. У думи
чимало особливих, специфічних відмінностей. Які ж ознаки їй властиві?
ІV. Засвоєння навчального
матеріалу у процесі виконання практичних завдань.
1.
Пояснення
вчителя (з використанням історичної карти). Слайд 2
У ХV- ХVІІ століттях турки й татари часто нападали на українські села та
міста, грабували й палили їх. Старих людей та дітей вони вбивали, а молодь
забирали у полон, а потім продавали в рабство.
Український народ героїчно боровся з
поневолювачами. Особливо уславилися своєю мужністю козаки. Щоб попередити
збройні напади ворога, вони нерідко перепливали Чорне море на великих човнах («чайках»).
Досягнувши берегів Туреччини, палили її столицю Царгород, громили військо,
палили флот, розбивали в’язниці й
визволяли полонених. Бувало, хтось із козаків-месників сам потрапляв у полон до
турків.
Полоненим козакам татарські та турецькі
вельможі нерідко пропонували стати до них на службу, обіцяючи за це багатство й
владу. Але мужні запорожці воліли краще вмерти від жорстоких тортур, аніж
продатися ворогу. Зрада Батьківщині ганебна, а ганьба для козака була
страшнішою за катування та смерть. Ця тема знайшла своє відображення в «Думі
про Марусю Богуславку»
2.
Прослуховування
грамзапису «Думи про Марусю Богуславку» (слайд 3).
3.
Евристична
бесіда.
-Які почуття викликала у вас дума?
-Про які часи йде мова?
-За яких умов, на ваш погляд, козаки потрапили в полон?
-Назвіть відомих вам козацьких ватажків, які брали участь у боротьбі з
турецькими завойовниками.
-Як ставилися до козаків у полоні?
-Чому, на вашу думку, Маруся Богуславка звільнила бранців?
-Як козаки спочатку поставилися до дівчини? Чому?
-Чи ризикувала дівчина, звільняючи полонених?
4. Складання
паспорту думи.
5. Самостійна
робота. Опрацювання теоретичного матеріалу підручника.
6. Колективна
робота. Складання кластеру до поняття «дума». (записи робляться на
підготовленому плакаті)
7. Робота в парах.
Знайдіть і випишіть
у зошит приклади художніх засобів з думи.
(Епітети,
порівняння, метафори, риторичні оклики, риторичні питання).
8. «Декламатор».
-Складіть партитуру
виразного читання уривку з думи, підготуйте виразне читання.
9. «Фантастична добавка»
(слайд 4).
-Уявіть, що ви
опинились у ХVІІ столітті у Туреччині у полоні. Як би ви себе повели на місці
Марусі Богуславки?
10. Вікторина.
1. Скільки козаків перебувало в
темниці? 2. З якого матеріалу збудована
темниця? 3. З якого роду Маруся
Богуславка? 4. Скільки часу перебували
козаки в неволі? 5. У який день тижня Маруся спілкувалася з козаками?.. 6. Куди збирався від’їжджати пан
турецький? 7. Що віддав пан турецький
Марусі? 8. Про яке місто згадує
Маруся? 9. Чому Маруся не бажає, щоб
батько визволив її? 10. Про який роковий
день згадує Маруся? 11. Як зустріли
Марусю козаки? 12. До кого звертаються
козаки у «славословії»?
V. Рефлексія. «Прогноз
погоди».
VІ. Домашнє
завдання.
Скласти план
характеристики образу Марусі Богуславки або виконати завдання за підручником.
Коментарі
Дописати коментар