конспект уроку. Узагальнення вивченого з лексикології 6 клас

Українська мова 6 клас
Тема уроку. Узагальнення та систематизація вивченого з розділу «Лексикологія. Фразеологія».
Мета уроку. Повторити, закріпити, поглибити, удосконалити знання учнів з теми; узагальнити вивчений мовний матеріал; формувати уміння й навички розрізняти групи слів за значенням, походженням та вживанням; розвивати пам’ять, аналітичне та образне мислення, зв’язне мовлення, творчі здібності; прищеплювати інтерес до вивчення рідної мови, бажання її вивчати.
Обладнання: роздатковий матеріал, плакат з кластером, мультимедійна презентація уроку.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Зовнішньопредметні зв’язки: література, географія, біологія.
Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, синтаксис і пунктуація, фонетика, морфологія.
Методи та прийоми: робота в парах, проблемне завдання,  кластери, рефреймінг, мовне спостереження, гра, самостійна робота.
                                      Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Позитивна установка на роботу. Рефреймінг.
Надворі холодний дощовий день, але….
Побажання вчителя учням.
ІІІ. Повідомлення теми та визначення мети уроку.
Метод «Незакінчене речення».
Повторити теоретичний матеріал про…
Закріпити навички…
Від уроку я очікую…
ІV. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Створення проблемної ситуації (слайд 2): про що йде мова в реченнях?
Цьогоріч уродило багато кукуріци.  У маленькій кімнаті я помітив мишку.
V. Повторення, систематизація  теоретичного матеріалу.
1. Вправа «Так-ні» із взаємоперевіркою.
   1. Лексикологія вивчає стійкі сполучення слів.
   2. Лексика – це сукупність норм та правил правопису.
   3. Загальновживані слова – це слова, зрозумілі всім мовцям незалежно від професії, віку.
   4. До пасивної лексики належать тільки архаїзми.
   5. Фразеологія вивчає будову словосполучень та речень.
   6. Просторіччя – це перекручені, спотворені слова української мови.
   7. За походженням слова бувають власне українські та запозичені.
   8. Лексичне  слова можна знайти в тлумачному словнику.
   9. Неологізми – це стійкі сполучення слів.
   10. Діалектні слова – це слова, які вживають тільки представники певної професії.
   11. Закаштанений – це просторіччя.
   12.Прислів’я, приказки та крилаті вислови належать до фразеологізмів.
2. Хвилинка-веселинка.
-Про яку мишку йде мова в тексті ?
До комп’ютерного магазину зайшла бабуся й обурено звернулася до продавця:
-Я у вас килимок для мишки купила, а він не працює.
Продавець здивувався:
-Поясніть, будь ласка, як саме він не працює?
Бабуся у відповідь:
-Тиждень вже, як лежить килимок у сараї, а жодної миші ще не спіймав.
Поки продавець приходив до тями, на допомогу поспішив винахідливий покупець:
-Бабусю, Ви не зовсім правильно зрозуміли. Цей килимок не для ловлі мишей, а для того, щоб вони ноги витирали, перш ніж зайти в приміщення.
У біології  слово «миша» - це термін. Мишей буває кілька видів, Відома всім нам – це миша звичайна, або хатня.
Комп’ютерна миша, з точки зору лінгвістики,  - це професіоналізм, тобто неофіційний замінник терміна. Як звучить цей термін? Чи кожен з вас знає, що комп’ютерна мишка насправді називається маніпулятор? До якої групи слів за походженням належить слово «маніпулятор»? Які асоціації воно у вас викликає?
Даний професіоналізм став дуже поширеним останнім часом і став загальновживаним словом.
3. Спостереження над мовним матеріалом (слайд 3).
Цьогоріч уродило багато кукуріци. – Комбайни вийшли на лани збирати щедрий урожай пшінки. (Кукурудза: кукуріца – так називають її у південно-західній частині України; пшінка – назва кукурудзи у південно-східному регіоні).
-Які називаються слова, що вживаються у мовленні мешканців певної місцевості?
-Складіть і запишіть речення з діалектними словами веселики (північна говірка) – бусли (західна говірка). Назвіть, якими частинами мови є слова у складених вами реченнях.
3. Редагування текстів (слайд 4-5).
-Знайдіть у запропонованих текстах просторіччя, відредагуйте речення відповідно до літературних норм.
-З якою метою письменники використовують просторіччя у своїх творах?
4. Складання кластерів до поняття «лексикологія» (плакат).
VІ. Удосконалення вмінь та навичок з теми.
1.     Термінологічний диктант.
-У якому стилі мовлення вживаться терміни?
-Замініть запропоновані визначення одним словом-терміном, запишіть. Пригадайте правило «дев’ятки», поясніть правопис іншомовних слів.
1.     Зменшена модель Землі. (глобус)
2.     Видима лінія між небом і землею. (горизонт)
3.     Лінія на карті, що розмежовує північну та південну півкулі. (екватор)
4.     Лінія, що з’єднує протилежні кути квадрата. (діагональ)
5.     Прилад, на якому роздруковують папери. (принтер)
6.     Усна народна творчість. (фольклор)
7.     Частина слова, що стоїть перед коренем і слугує для утворення нових слів. (префікс)
8.     Ламана лінія. (зигзаг)
9.     Сума довжини всіх сторін прямокутника. (периметр)
10.            Звукове попередження, застереження. (сигнал)
–Затранскрибуйте слова діагональ, фольклор.
2.     Гра «Хто більше?»
-Як називаються слова, що вживають представники певної професії?
-Доберіть якомога більше слів, якими користуються представники таких професій: льотчик, автомеханік, агроном, менеджер тощо
     3. Синтаксичний розбір речень (слайд 6).
-Продовжіть речення. Розставте розділові знаки і поясніть їх вживання.
-Підкресліть головні та другорядні члени речення.
Програміст у своїй роботі користується словами…
У мовленні лікаря можна почути такі слова…
4.Вправа на встановлення відповідності (слайд 7).
Приклад
Група лексики
1.канхвета, діжурний, укусний
А слова-терміни
2.турнір, голкіпер, форвард

Б просторіччя
3.меридіан, фонема, радіус
В офіційно-ділова лексика
4.бараболя, когут, файний
Г архаїзми
5.заява, протокол, наказ
Д діалектні слова
6.ранок, хліб, родина
Е професійні слова
7.князь, булава, очіпок
Є загальновживані слова
8.глаголити, вия, десниця
Ж історизми
5. Фразеологічна розминка (слайд 8).
-З’ясуйте, які слова пропущені у фразеологізмах. З двома з них складіть і запишіть речення. Підкресліть фразеологізми як члени речення.
Як…об стіну, як…..після дощу, накивати …., як п’яте …до воза,  повісити…., спіймати…, крокодилові…, …небесна, як…в колесі, …з’їсти, летіти на…
6. Самостійна робота за картками або творча робота (написання есе «Наша мова – невичерпна криниця»).  Слайд 9
                    Картка 1 (достатній рівень)
До застарілих слів дібрати відповідні загальновживані. З застарілими словами скласти речення.
Ліпота, стезя, перст, чоло, рамена, вуста.
Довідка: плечі, палець, губи, краса, лоб, шлях.
                    Картка 2 (достатній рівень)
Розставити розділові знаки. Підкреслити члени речення.
Данило скористався моєю довірливістю легко обвів мене круг пальця.
Тобі хлопче слід навчитися тримати язика за зубами.
Однокласник мабуть не підготував домашнє завдання томуй відповідав на уроці з п’ятого на десяте.
VІІ. Рефлексія.

VІІІ. Домашнє завдання. Повторити теоретичний матеріал. Підготувати усне зв’язне висловлювання на лінгвістичну тему «Лексика української мови» з використанням власного ілюстративного матеріалу.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Тренувальні вправи. Дієприкметниковий зворот

Безсполучникове складне речення. Тренувальні вправи

тренувальні вправи чергування приголосних