конспект уроку. І Котляревський. "Наталка Полтавка"
Тема уроку. Іван Котляревський «Наталка
Полтавка».
Мета уроку. Навчити учнів характеризувати образи
п’єси; на образі Наталки з’ясувати визначальні риси українських дівчат, розкрити
роль народної творчості у п’есі; розвивати мовлення, уміння відстоювати людську
гідність, власні принципи, усвідомлення можливості вибороти власне щастя;
виховувати високі естетичні почуття, формувати активну життєву позицію учнів.
Тип уроку. комбінований урок
Обладнання: тексти п’єси «Наталка
Полтавка», мультимедійна презентація, портрет українки, роздатковий матеріал.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, історія,
музика, образотворче мистецтво.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний
момент.
ІІ.
Актуалізація опорних знань учнів
1.
Перевірка домашнього завдання.
Цитатний
зоровий диктант з кодуванням «Упізнай героя!»
Номери завдань не ставимо, відповідь пишемо в рядок, отримаємо дванадцятицифрове число.
Номери завдань не ставимо, відповідь пишемо в рядок, отримаємо дванадцятицифрове число.
1–Петро,2–Возний,3–Наталка, 4
– Микола, 5 – Виборний, 6 – Терпилиха.
1. Про кого
говорить Наталка: «Ти був бідним, любив мене – і за те потерпів і
мусив мене оставити; я тебе любила і тепер люблю». (Петра)
2. «Один собі живу на
світі, як билинка на полі; сирота – без роду, без племені, без талану і без
приюту». (Микола)
3. «Не
багата я і проста, но чесного роду, / Не стижуся прясти, шити і носити воду?» (Наталка)
4. «…Живу я хоть не
так, як люди, а хоть побіля людей, копійка волочиться і про чорний день
іміється». (Возний Тетерваковський))
5. Хто
з героїв характеризує Виборного: «Чоловік і добрий був би, так біда —
хитрий, як лисиця, і на всі сторони мотається, де не посій, там і уродиться…»? (Микола)
6. Дійова
особа, яка так висловлює думку про Наталку: «Золото не дівка! Наградив Бог
Терпилиху дочкою». (Виборний Макогоненко)
7. До
кого звернулась Наталка і словами: «Я покорюсь вашій волі і для вас за
первого жениха, вам угодного, піду замуж, перенесу своє горе… не буду ніколи
плакати»? (Терпилиха)
8.
Кого мав на увазі Виборний, зазначаючи: «Ради пройдисвіта, ланця, що, може,
де в острозі сидить, може, умер або в москалі завербувався!..»? (Петра).
9. Хто з
героїв висловив думку: «Бідність і багатство – єсть то божа воля, з милим
їх ділити – єсть щаслива доля»? (Наталка)
10. Хто про
себе говорить: «Противні мні статут і розділи, / Позви і копи страх
надоїли, / Несносен мні синкліт весь бумажний, / Противен тож і чин мой
преважний?» (Возний Тетерваковський)
11. Хто з
героїв говорить про Наталку: «Ай Наталка! Ай Полтавка! От дівка, що і
на краю пропасті не здригнулась, но і другого піддержує» (Микола)
12.
Хто про себе говорить: «Нема у мене ні кола, ні двора: весь тут.» (Петро)…(учні
обмінюються роботами)
Відповідь:143.
245. 613. 241. Взаємоперевірка.
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності. .
1.Робота з епіграфом.
Клода Тільє:
Бути
коханим – це більше, ніж бути багатим, бо бути коханим – значить бути щасливим.
2.Метод «Передбачення».
– Як ви вважаєте, про
що може йти мова на уроці, який розпочинається таким
епіграфом?
2.
Метод «Незакінчені речення».
·
я вважаю, що на цьому уроці ми…
·
сьогодні йтиме мова про…
·
скоріш за все на уроці ми розглянемо…
ІV. Повідомлення теми і завдань
уроку
V.
Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Вступна бесіда.
Психологічні, портретні та мовні
характеристики персонажів у творі такі, що їх носіїв не можна сплутати ні з
ким іншим, вони — неповторні.
2. Проблемна ситуація.
Погляньте на екран і
здогадайтесь, чому саме цю геометричну фігуру ви бачите? З чим вона у вас
асоціюється? (трикутник кохання)
Чи є трикутник кохання в п’єсі
«Наталка Полтавка»?
Між ким? . Як так сталося?..
Давайте уявимо, що ми в театрі, і до
нас завітали герої п’єси. Нехай кожен із них розкаже трохи про себе, а ми доповнимо
даний образ цитатною характеристикою з тексту і узагальнимо кожен образ методом
«Асоціативного гронування». Кожна пара буде опрацьовувати образ свого персонажа, створюючи
міні-проект на паперах, що лежать у вас на столі.
-Кого з героїв п’єси Котляревського
ви уявляєте, коли чуєте слова: душевність, простота, вірність, людська
гідність? Отож, слово Наталці.
3. Інсценізація.
Виходить дівчина із стрічкою чи
квіткою у волоссі. Співає:»Ой я дівчина Полтавка, а зовуть мене
Наталка…»
Найбільше багатство для мене, простої української
дівчини, моє добре ім’я. Я переконана, що краще вмерти, ніж з немилим жити.
Петре! Петре! Де ти тепер? Вернися до мого серця!
4. Аналіз образу Наталки.
-Що ви можете сказати про Наталку Полтавку, виходячи з
побаченого і прочитаного в тексті?
-Як її характеризують інші герої п’єси?
5. Цитатна характеристика героїні.
-Через що страждає героїня твору?
-Яким
вбачає для себе Полтавка майбутнє родинне життя?
- Що
свідчить про чесність і порядність коханої Петра? (
-Через що,
на думку Полтавки, соціальна нерівність є суттєвою перешкодою для подружнього
життя?
- Які риси характеру Наталки допомагають їй у боротьбі за своє щастя?
6.«Асоціативне гроно».
Наталка – волелюбна, рішуча, щира,
мужня, чесна, безкорислива, проста, розумна, порядна, наполеглива, не боїться
труднощів, щиро кохає.
7.Підсумок учителя
— Колись багата дочка міщанина не злякалась труднощів,
злиднів. Вона розумна, обачна, не плекає жодних ілюзій. Відмовляє «престижним»
женихам, адже сім’я,кохання, шлюб для неї є найвищою цінністю. Героїня
наполеглива в досягненні мети, категорична. Вона не боїться труднощів і
перешкод. Все зробить для того, щоб бути з коханим Петром.
8.Інсценізація
-Вперше Петро перед
нами постає з ліричною піснею «Сонце низенько»
(під музику з’являється Петро)
Я — сирота без роду, без племені,
без талану і без приюту. Не маю ні хатини, нічого в мене ні орано, ні сіяно, бо
один у світі. Я відмовляюся від усього щастя заради Наталчиного благополуччя.
Щоб я Наталку одговорював іти замуж за пана возного, научав дочку не слухати
матері й поселяв несогласіє в сім’ї?! Нехай мене Бог накаже.
9.Характеристику образу Петра.
Петро — чуйний і вразливий, але не
спроможний боротися за своє щастя тому, що боїться завдати коханій людині ще
більших неприємностей.
Петро — релігійна людина, і це також
накладає відбиток на його характер і поведінку. Вихований на кращих традиціях
патріархальної сім’ї, він не хоче, щоб дівчина йшла за нього проти волі матері.
Це образ людини покірної долі.
Петро — це образ, що оповитий
мінорною гамою почуття кохання у різноманітних його виявах — вірності,
стражданні та самопожертві. В його характері домінують доброта,
християнське смирення та всепрощення.
-Чи розцінюєте ви відмову Петра від Наталки як приклад
його безхарактерності, пасивності, покірності долі? Доведіть думку.
10. «Асоціативне гроно».
Петро – сирота, роботящий, простий,
добрий, чуйний, вразливий, покірний долі, вірний, здатний до самопожертви та
всепрощення.
11..Інсценізація.
Звучить фрагмент пісні «Всякому городу нрав і
права».Виходить
хлопець із палицею. Возний.
Я, дворянин, готовий одружитися з убогою селянкою, бо
власному серцю не накажеш…
…Наталки вид ясний…Утробу всю потряс…Безмірно, ах!
люблю ту дівицю, как жадний волк младую ягницю. І хоч в житті сповідую принцип
«блаженна лож, когда биваєт в пользу ближніх» та от рожденія моєго расположені
к добрим ділам, но, за недосужностію по должності, доселі ні одного не зділал.
Підходить до Наталки
та Петра:
-Чи не можна б – теє-то як його – убиратись своєю
дорогою, бо ти, кажеться, бачиться, видиться, здається, меж нами лишній!
Наталка:
-Почому ж він
лишній? Я не хочу за вас, пане возний! І ніхто мене до цього не принудить! (вручає возному гарбуза і співає пісню) «Коло
мне хлопці в’ються…» (виходять)
Возний:
-Где два
б’ються – третій не мішайсь! І твердо пам’ятовать, що насильно милим не будеш.
12. Характеристика образу возного.
-Як ви
думаєте, любов Возного до Наталки — почуття щире чи корисливе? Довести думку.
13. «Асоціативне гроно».
Возний – чиновник, лукавий, сухий у
почуттях, здирник, хабарник, черствий душею.
-У кого з героїв дістало мужності
розв’язати цей трикутник кохання? А що дало кожному з героїв почуття любові?..
14.Підсумок.
-Охарактеризувавши героїв п’єси, ми
переконалися в тому, що справжнє почуття любові возвеличило їх: Наталці
надало сили і впевненості, Петра навчило жертвувати в ім’я благополуччя іншого,
а Возного змусило вперше в житті зробити добре діло.
-Отже,
давайте пригадаємо епіграф уроку.
-Щастя у
кожного своє. І кожен розуміє його по-своєму. А в чому вбачаєте зміст щастя ви?
VІ. Рефлексія. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру «Наталка –
ідеал для сучасної дівчини?»
Коментарі
Дописати коментар