конспект уроку.. Відокремлені обставини. 8 клас

Тема уроку. Відокремлені обставини.
Мета: закріпити вміння учнів знаходити відокремлені обставини, аналізувати й конструювати речення з відокремленими членами речення, виразно їх читати, використовувати такі речення в мовленні, з’ясовувати синтаксичну роль та виражальні можливості; знаходити й обґрунтовувати вивчені пунктограми; правильно ставити розділові знаки при відокремлених обставинах; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення й логічне мислення школярів; формувати мовленнєву, орфографічну та стилістичну компетентності; розвивати творчі здібності чнів; виховувати почуття любові до рідної мови, зацікавити учнів радиціями і звичаями свого народу.
Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок.
Обладнання: роздатковий матеріал, фотоматеріали, презентація.
Міжпредметні звязки: історія, народознавство.
                                                Хід уроку
І. Повідомлення теми, мети уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Storytelling
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Виконання індивідуальних завдань.
ІV. Виконання системи вправ на закріплення практичних умінь та навичок.
1.       Трансформування  речень
Завдання: а) прочитайте текст, визначте, до якого стилю й типу мовлення він належить; поясніть значення слова оберіг; з’ясуйте значення словосполучень „знахар душі”, „чаклунська сила”.
б) знайдіть речення з відокремленою обставиною, поясніть мету використання відокремлених обставин у тексті публіцистичного стилю.
в) речення з першого й останнього абзаців перебудуйте на речення з відокремленою обставиною
Вінки, вінце, віночки... Хто не зупиниться перед ними, хто не порадіє їхній красі й духмяному запаху?
Кожна дівчина в часи дівоцтва вміла плести вінки, виражаючи свої почуття, стан душі, надії та сподівання. Плетіння вінка то своєрідна наука. Потрібно було знати, з яких квітів і коли плести, яке зілля з яким впліталося поруч. А всього в повному українському віночку могло бути до двадцяти різних квіток, кожна з яких була своєрідним оберегом і лікарем, символізуючи певні поняття.
Віночок служив не тільки окрасою голови дівчини, він був „знахарем душі” бо в ньому є чаклунська сила, що й біль знімає, і волосся береже.
2.Робота в групі. „Чи знаєте ви, що...”
Розставити розділові знаки. На основі підібраного тексту про „вікові” вінки пояснити інтонацію речень із відокремленими обставинами, накреслити схеми речень.
Чи знаєте ви, що...
Своєрідним жіночим оберегом в Україні завжди був віночок. Їх виплітали з різного зілля від весни й пізньої осені виражаючи свої почуття надії сподівання. Усього було колись сімдесят сім видів вінків. Сорок із них  лікарські дванадцять  обрядових тринадцять – магічних і дванадцять – ритуальних.
3.Робота в групі.
На основі підібраного тексту про стрічки до вінка пояснити спосіб вираження відокремлених обставин. Розставити розділові знаки.
       Чи знаєте ви  що означали стрічки на вінках? Протягом століть вінки зі стрічками використовували під час весілля  вони вважалися оберегом від усякої нечисті поганого ока. Сором був дівчині яка плетучи вінок не по порядку або недбало в’язала до нього стрічки.
Посередині була коричнева стрічка символізуючи землю-годувальницю.
Пообіч від коричневої слід було повив’язувати жовті стрічки які уособлювали сонце. За жовтими мусили бути світло-зелені що означали молодість і красу. Потім  блакитні й сині символізуючи небо й воду, що давали людині силу та здоров’я. Прив’язуючи жовтогарячі стрічки дівчата знали, що ті означали хліб а фіолетові були символом мудрості. Малинові стрічки були знаком достатку. Білу стрічку пов’язували, якщо кінці її були розшиті сріблом та золотом. А вплівши до віночка мак дівчата одночасно підв’язували червону стрічку  символ печалі.
2.      Складання усного висловлювання.
Розповісти про відомі обрядові дійства з використанням вінків, пояснити розділові знаки, накреслити схеми речень.
3.      Синтаксичний практикум.
Завдання: розставити розділові знаки, пояснити їх вживання.
Вінки  обереги зроду-віку були неодмінною ознакою українського життя. А скільки звичаїв обрядів ритуалів повір’їв пов’язаних з вінками! До нас дійшов лише відгомін тієї барвистої Пісні Землі. У день Трійці дівчата ворожили розвиваючи вінки. Якщо вінок не засохне – дівчині судилося довго жити.
Відзначаючи русалії на першому тижні Петрівки дівчата йшли до темного лісу, щоб випросити в русалок женихів.
Але одним із найдавніших і найбільш улюблених у народі є свято Купала. У цей час за народним повір’ям  буяють трави й квіти набираючи найбільшої сили. Купальська ніч вважається чарівною, тому дівчата в цей час ворожили на свою долю. Вінки сплетені з польових і садових квітів пускали в річку спостерігаючи, як вони пливуть. Дівчина, чий вінок плив швидше, повинна була скоро вийти заміж. Якщо вінок зупинявся – це означало, що цього року дівчина „сидітиме в дівках”.
Пускаючи вінки на воду дівчата співали пісень.
Поплинь, віночку, по блискучій хвилі,
Поплинь під хату, де живе милий.
Поплив віночок далі водою,
Серце дівчини забрав з собою.

-Виписати речення за схемою.
[-.-.-/, - =]
5. ”З чистої криниці”
Пояснити значення висловів, приказок, у якій ситуації їх можна вжити, побудувати усно речення.
Як у вінку
Загубити вінок
Віночок вити – життя любити.
Хто вміє віночок вити – той вміє життя любити.
Тримай хаточку, як у віночку.
У цьому дворку – як у вінку.
6.      Самостійна робота.
Прочитати речення і пояснити відокремлення і не відокремлення в них обставин. Розставити розділові знаки.
1. Виплітаючи весільні вінки і співаючи ритуальних пісень дівчата готувалися до весілля.
2. Запашні квіти розташовували у віночку то переплітаючи батіжком хмелю то прикрашаючи гнучким барвінком.
3. На Купала дівчата пускали вінки на воду і спостерігали за ними затаївши дух.
4. Співають ідучи дівчата.
5. А згорнувши руки сидіти і гріх і сором.
              7 . Редагування речень. ”Розумне перо”
З’ясувати помилки в поданих реченнях; відредагувати їх і записати.
1. Побачивши гарні квіти у віночку, мені стає радісно.
2. Вийшовши на галявину, переді мною з’явилося море квітів.
3. Наближаючись до гурту дівчат, йому почулося неголосна розмова.
          8. Робота в групі
Замініть речення так, щоб з виділених дієслів утворилися дієприслівники.
1.Листя з дерев опало і встелило тротуари.
2. Коли ви кудись ідете, пам’ятайте про правила дорожнього руху.
3. Гроза намагалася вдертись у кімнату і била зовні в шибки вікон.
4. Тільки після того, як доїси кашу, підеш гуляти!
5. Іванко йшов додому і дрижав від холоду.
6. Коли хлопці обминули хутірець, вони опинилися на скошених луках.
7. Дівчина казала це і тихо зітхала.
         9. Схематичний диктант.
 Прочитати, поставити розділові знаки. Скласти схеми речень.
Ромашка у віночку наймолодша за своїм віком. Її вплітали у віночок переконавшись що вона приносить не лише здоров’я а й доброту ніжність. І вплітали її разом з гронами калини цвітом яблуні вишні. Запашні квіти розташовували у віночку переплітаючи їх батіжком хмелю  символом гнучкості й розуму.
Калина  символ краси та дівочої вроди. Вона допомагала людям лікуючи їх від серцевих хвороб.
        10. Робота в групі. ”Ти – стиліст”
Уявіть, що ви досвідчені редактори. Допоможіть письменнику-початківцю знайти речення, у яких допущені помилки, відредагуйте їх.
До українського віночка впліталося чимало квітів: калини, ружі, безсмертника, деревію, незабудки, чорнобривців, любистку, волошок, ромашки. Саме почесне місце належало деревію.
Відцвівши, вітер розносить урізнобіч білі цвіточки, які стали насінням.
Та хоч би де не проросло зернятко, деревій завжди цвіте. Тому і вплітали дівчата свої віночки, прикрасивши їх символом нескореності й довголіття.
11.  ”Завдання з ключем”.
Назвати пропущене слово.
Перший віковий... сплітала матуся, вимочуючи його в росах сім днів.
Щоб розв’язати цю задачу, подані нижче речення поставте в такій
послідовності:
1) просте речення, ускладнене відокремленою обставиною;
2) односкладне речення;
3) складне речення з безсполучниковим і сурядним зв’язком;
4) просте речення;
5) просте речення, ускладнене відокремленою обставиною;
6) просте речення;
7) складне речення.
У першому слові кожного речення підкресліть першу букву.
Незабудки й барвінок розвивали зір, чорнобривці не давали боліти голівці, а ромашка заспокоювала мале сердечко.
Іноді цими квіточками лікували дитину.
Віковий перший вінок сплітала матуся, вимочуючи його в росах сім днів.
Окрасою для чотирирічного дівча був вінок з яблуневого цвіту – символу материнської любові.
Одягали його дівчатка в сім років.
Чарівний вінок виплітали мами з калини – символу дівочої краси, добавляючи любисток, нагідки й безсмертник.
Колись віночок був оберегом, а сьогодні – спогадом про звичаї та традиції нашого народу.
V. Рефлексія. Підсумок уроку.
VІ. Домашнє завдання.











Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Тренувальні вправи. Дієприкметниковий зворот

Безсполучникове складне речення. Тренувальні вправи

тренувальні вправи чергування приголосних