Конспект уроку. Корінь слова. Спільнокореневі слова 5 клас
Тема уроку. Корінь слова. Спільнокореневі слова й форми слова.
Мета уроку: розкрити багатозначність слова «корінь», сприяти
усвідомленню поняття про спільну частину
слів - корінь, навчити розрізняти форми слова та спільнокореневі
слова, добирати спільнокореневі слова й утворювати форми слова , виділяти їх з
тексту; розвивати в дітей мовне чуття, асоціативну пам’ять, логічне мислення,
уміння порівнювати, аналізувати й узагальнювати; виховувати любов та шанобливе
ставлення до матері.
Тип уроку. Засвоєння знань,
умінь і навичок.
Обладнання: підручник,мультимедійна презентація, картки для парної
роботи.
Хід уроку
І.
Організаційний момент. Емоційна підготовка учнів до роботи.
ІІ. Мотиваційний етап
Вірш Володимира Гринька «Мама»
(читає учениця).
-Як же називає
ліричний герой маму?
Ще в
колисці немовля
Слово «мама» вимовля.
Найдорожче в світі слово
Так звучить у рідній мові:
Мати,
Матінка,
Матуся,
Мама,
Мамонька,
Мамуся!
Називаю тебе я ,
Рідна ненечко моя!
- Якими словами називає ліричний герой маму?
(Мати,Матінка,Матуся,Мама,Мамонька,Мамуся, ненька)
-Якими словами називаєте ви свою маму?
- Що спільного в цих словах? (лексичне значення, мають спільну частину –
корінь).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Епіграфом до уроку будуть слова А.Костецького: «У світі все починається з мами !..»
-Як ви розумієте зміст цих слів?
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1.
Бесіда
-Над яким розділом ми працюємо ? («Будова слова.
Орфографія»)
-Назвіть значущі частини
слова.
- Яким іншомовним словом
називаємо значущі частини слова ? (морфеми)
- Яка змінна значуща частина
слова виражає граматичне значення?
-У що об’єднуються
слова завдяки змінюваності ?(Словосполучення й речення).
-Підкреслимо члени речення в
епіграфі. ( Усно характеристика речення).
-Визначте закінчення в слові
епіграфа « мами».
-Яка частина слова виражає
лексичне значення ?
- Яка значуща частина слова
називається основою?Визначте основу в слові «мами».
-Утворіть від слова «мама» різні форми слова. Чим ці слова
будуть відрізнятися?
- Яка частина слова є головною? (Корінь)
- Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово КОРІНЬ?
(Корінь дерева, корінь слова, корінь
рівняння, корінь зуба) ( на екрані малюнки)
-Тож слово КОРІНЬ
однозначне чи багатозначне? (Багатозначне)
-1 учень запише фонетичну транскрипцію слова «корінь» , визначить кількість букв і
звуків.
-Утворіть від слова
«корінь» прикметники. (Кореневий , корінний)
-Як ви вважаєте , це однакові за значенням слова?
2.Хвилинка ерудита
Є слова, які дуже близькі за звучанням , але різні за
значенням і написанням . Називаються вони пароніми.
Кореневий
1.
Який стосується кореня рослини.(Коренева система рослини)
2.
Який стосується кореня слова.(Кореневе слово)
Корінний
1.
Споконвічний постійний.(Корінний охтирчанин)
2.
Дуже важливий, істотний.(Корінні проблеми)
Співвіднести подані прикметники з іменниками
Система рослини, слово, охтирчанин, проблеми
З’ясували всі значення слова КОРІНЬ
-Яке із значень цікавить нас? (Корінь слова,кореневі
слова).
3.Проблемне
питання
-Чи всі слова , які мають однаковий
корінь, є спільнокореневими?
4. Робота в парах
Батьки - мама й тато- є коренями людського роду.
Спробуємо виростити дерево від
кореня рід
(У кожної пари на
парті лежать надруковані слова . Вам необхідно виростити «чарівне дерево».
Серед поданих слів вибрати й прикріпити на дерево ті, які вважаєте
спільнокореневими. Окремо покласти форми
слова).
Рідний, рідненька, роду, поріднитися, родом, споріднені, рідина,родина.
-Що спільного й відмінного в спільнокореневих словах і формах слова?
Висновок
-Які зміни ви помітили у формах слова?
(Чергування і-о).
- Чи всі слова розподілили? (Ні, залишилося слово рідина)
-Чому воно не знайшло собі місця? (Інше лексичне
значення)
-Чи всі слова, які мають однаковий
корінь, є спільнокореневими?
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Слово вчителя.
У людини все починається з родини. Ще змалку мама й тато вчать вас , як
пливти по бурхливому морю життя… Це вічна пристань, де тебе завжди з
нетерпінням ждуть. А ви,куди б у майбутньому не занесла доля, завжди
повертайтеся, як лелеки навесні, до рідного батьківського гнізда.
2. «Ланцюжок споріднених слів»
До кожного з поданих слів дібрати по 3-4 спільнокореневих, записати,
виділити корені.
(3 слова : лелека, батьківський,
гніздо
лелека: лелечий, лелеча, лелечі, лелече,
лелеченя;(чергування)
батьківський: батько, батьківські,батечко, батьки;
гніздо: гнізда, гніздовий, гніздова, гніздище, гніздечко.)
3.Гра «П’яте зайве» (усно)
Серед поданих рис характеру визначте спільнокореневі слова та вилучіть зайві.
Поясніть вибір.
Добро, доброта, добрішати, добриво, добрість.
Любов, любити, любов’ю, любесенька, люблячий.
Турбота, турботливий, турбуватися , турбування, турботою.
4.Робота в парах.
1-а пара. У поданих реченнях знайти
спільнокореневі слова та форми слова, виписати їх і позначити корінь. Пояснити значення одного прислів’я (усно).
Яка мама — така сама.
Нема роду ріднішого над матінку .
Материна молитва з дна моря рятує.
Мати останній шматок дитині віддасть.
Нема того краму, щоб купити маму.
Любов матері й
на відстані гріє.
Можна все на світі
вибирати, крім матері . Єдина людина, яка ніколи нас не зрадить,- це мама. Вона нам прощає, любить, захищає, віддасть
останнє.
2- пара. Записати речення, до виділеного
слова дібрати спільнокореневі слова та форми слова.
Десь на небосхилі тихо зірка сяє,
А мені матуся щастя вишиває.
3-а пара. Дібрати спільнокореневі
слова та утворити форми слова БЕРЕГИНЯ.
Скласти з ним речення.
5. «Незакінчене речення».
Моя мама найкраща у світі, бо….
Я люблю свою маму за те , що…
Коли б я був чарівником, то зробив би для мами …
VІ. Домашнє завдання
А. Дібрати спільнокореневі
слова та форми слова НЕНЯ , позначити корінь, скласти речення.
Б. Написати
твір-мініатюру на тему «У світі все починається з мами». У спільнокореневих
словах позначити корінь.
VІІ. Підсумок уроку.
Рефлексія.
Сьогодні на уроці я навчився…
Мені найбільше сподобалося…
Коментарі
Дописати коментар